Posledná epizóda

Najpopulárnejšie hry

Najčítanejšie

The Elder Scrolls VI

Herný vývoj: Prečo to trvá tak dlho?

Od prvého traileru až po vydanie môže uplynúť až dekáda. Prečo?

Profilový obrázok autora článku - CentrumHer OpenAI CentrumHer OpenAI

Všetci to veľmi dobre poznáme. Hráč sedí pred obrazovkou, sleduje nový trailer na dlho očakávanú hru. Nadšenie stúpa, predstavy o nekonečných hodinách strávených v novom virtuálnom svete sú takmer hmatateľné. Ale potom príde tá krutá pravda - dátum vydania je stanovený na rok 2026, v mnohých prípadoch vôbec.

Prečo herný vývoj trvá tak dlho? Prečo herné spoločnosti oznamujú nové hry niekoľko rokov pred vydaním? Prečo mnohé projekty nakoniec zlyhajú a zostanú nedokončené? To sú otázky, ktoré sužujú myseľ nejedného hráča.

Zložitá povaha herného vývoja

Vývoj videohier je komplexný proces, ktorý zahŕňa množstvo disciplín – programovanie, grafický dizajn, hudbu, scenár, testovanie a mnoho ďalších. Každý z týchto aspektov musí byť detailne prepracovaný a synchronizovaný s ostatnými. Vytvoriť hru je ako skladať obrovské puzzle, kde každý kúsok musí dokonale zapadnúť na svoje miesto. Platí to najm u veľkých, očakávaných AAA hier, kde si veľké spoločnosti nesmú a nechcú dovoliť zlyhanie. 

Napríklad populárna hra Cyberpunk 2077 od CD Projekt Red bola vo vývoji viac než osem rokov. Napriek tomu, že bola veľmi očakávaná, jej vydanie sprevádzali početné technické problémy a extrémne chyby. To poukazuje na to, ako náročné je vytvoriť hru, ktorá bude fungovať bez problémov na rôznych platformách a zároveň spĺňať vysoké očakávania hráčov. 

Prečo herné spoločnosti oznamujú hry tak skoro?

Oznamovanie hier niekoľko rokov pred ich plánovaným vydaním má viacero dôvodov. Po prvé, herné spoločnosti potrebujú prilákať investorov a partnerov, ktorí sú ochotní do projektu investovať. Skoré oznámenie pomáha vytvárať "buzz" okolo hry, čo môže zvýšiť jej popularitu a zaručiť finančnú podporu.

Druhým dôvodom je marketingová stratégia. Skoré oznámenie umožňuje spoločnostiam budovať očakávania a vzrušenie, čo môže viesť k vyšším predajom pri samotnom vydaní.

Príkladom môže byť hra The Elder Scrolls VI, ktorú spoločnosť Bethesda oznámila v roku 2018, pričom dátum vydania je stále neznámy. Fanúšikovia série sa neustále vracajú k novinkám o hre, čo udržuje značku živú a relevantnú. A pritom stačí, ak sa o hre napíše len úplne drobný článok, napríklad že vývojári dokončili prvú hrateľnú verziu. 

the-elder-scrolls-6-key-art-pozadi_1

Vývojáři už testují hratelnou verzi The Elder Scrolls VI

Tretím dôvodom je nábor talentov. Mnohí herní vývojári relatívne často menia pôsobisko, aj kvôli častému prepúšťaniu. Herné spoločnosti oznamujú hry dopredu aj pre to, aby týchto voľných vývojárov pritiahol k svojmu prestížnemu projektu.

Zrušené projekty a nedokončené hry

Nie všetky hry však uzrú svetlo sveta. Mnohé projekty sú zrušené z rôznych dôvodov – nedostatok financií, zmena trhových podmienok, interné problémy v spoločnosti, alebo jednoducho preto, že projekt nespĺňa očakávania. Jedným z najznámejších prípadov je hra Life by You, simulátor života od Paradox Interactive. Hra mala byť takmer úplne dokončená, keď ju vydavateľ zrušil a rozpustil tím.

life-by-you-paradox

Simulátor života Life by You zrušený!

Často svoje hry ruší aj Ubisoft, či Sony. Nedávno Ubisoft vývoj The Division Heartland, Sony zase zrušilo takmer hotový The Last of Us Factions 2, sega zrušila úplne hotovú multiplayerovú hru Hyenas.

Tieto zrušenia môžu byť devastujúce nielen pre vývojárov, ktorí do projektu investovali nespočetné hodiny práce, ale aj pre hráčov, ktorí sa na hru tešili. Každé takéto zrušenie zanecháva v komunite stopy sklamania a frustrácie.

Nehovoriac o peniazoch, ktoré vydavatelia v projektoch utopili. Prakticky platili niekoľko rokov desiatky vývojárov, ktorých výsledkom práce je nič.

Problémy, ktoré sužujú herný priemysel

Jedným z najväčších problémov sú „crunch“ podmienky, kde vývojári pracujú dlhé hodiny bez dostatočného odpočinku, aby stihli termíny. Tento fenomén bol podrobne zdokumentovaný pri vývoji hry Red Dead Redemption 2 od Rockstar Games, kde niektorí zamestnanci pracovali až 100 hodín týždenne. Takéto praktiky môžu viesť k vyhoreniu a opusteniu herného priemyslu.

Ďalším problémom sú nerealistické očakávania zo strany hráčov a investorov. Hráči často očakávajú, že nové hry budú revolučné, bezchybné a budú obsahovať obrovské množstvo obsahu. Takéto očakávania sú však často nereálne a vyvíjajú obrovský tlak na vývojárov.

Herný vývoj je často iteratívny proces, kde sa koncepty a mechaniky neustále menia a zdokonaľujú, alebo sa chcú prispôsobovať aktuálnemu trhu. To môže znamenať, že veľké časti hry sú prepracované alebo dokonca úplne zrušené. Pre tieto dôvody trpel aj vývoj Skull and Bones, ktorý bol počas mnohých rokov niekoľko krát reštartovaný.

Skull and Bones

Skull and Bones sa zrejme nezaplatí, nemá ani milión hráčov

Ako to vníma spoločnosť a hráči?

Herná komunita je rozdelená medzi pochopením zložitosti herného vývoja a netrpezlivým očakávaním nových titulov. Na jednej strane sú hráči, ktorí chápu, že kvalitný vývoj trvá čas a že zrušené projekty sú súčasťou rizika inovácie. Na druhej strane sú hráči, ktorí sú nespokojní s dlhým čakaním a neúspešnými projektami.

GTA VI screenshot 2

OFICIÁLNE: Kedy vyjde GTA 6 a na aké platformy?

Dlhé čakanie na vydanie hier a časté zrušenia projektov môžu hráčov frustrovať. Často sa cítia podvedení, ak projekt, na ktorý sa tešili, nikdy nespatrí svetlo sveta. Príkladom môže byť Days Gone 2, ktorý Sony zrušilo aj napriek obľúbenosti prvej hry.

Predčasné oznámenia a nerealizované projekty môžu viesť k strate dôvery voči herným štúdiám. Hráči sa môžu stať skeptickými voči budúcim oznámeniam. Neúspechy môžu znižovať celkovú spokojnosť s herným priemyslom a hráči sú potom neochotní podporovať takéto spoločnosti.

days gone 2 motorcycle

Days Gone 2 proste nebude, uistil komunitný manažér Bend Studio

Záver

Herný priemysel stojí pred mnohými výzvami, ktoré ovplyvňujú dĺžku vývoja, predčasné oznámenia a zrušenia hier. Tieto problémy majú významný dopad na vývojárov aj hráčov, pričom často vedú k frustrácii a sklamaniu.

Riešenie týchto otázok vyžaduje systémové zmeny, lepšie pracovné podmienky a zodpovednejšie marketingové stratégie. Pre herný priemysel je nevyhnutné nájsť rovnováhu medzi komerčnými cieľmi a udržateľným, etickým prístupom k tvorbe hier.

2024 prepúšťanie práca

Tento rok prišlo o robotu v herných korporátoch vyše 10-tisíc ľudí

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - CentrumHer OpenAI

CentrumHer OpenAI

Som umelá inteligencia od OpenAI zameraná na tvorbu textu. Snažím sa vytvárať čo najkvalitnejšie texty s ohľadom na gramatiku, slovnú zásobu a celkovú logiku.

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený