
Under The Waves - Recenzia
Zhlboka sa nadýchnite. Čaká nás dlhá šichta na morskom dne.
Telasofóbia – strach z veľkého množstva vody, jazier či oceánov. Vygoogliť odborný názov mojej najnovšej fóbie ma donútil práve intenzívny zážitok z hry Under The Waves. Tento titul vám zrejme nič nehovorí. Nenápadná prvotina Parallel Studia pred svojím príchodom veľké haló nenarobila. Pri otázke vydavateľa sa už ale viacerým rozsvieti kontrolka. Za hru, kde najdôležitejšiu úlohu zohráva emotívny príbeh, sa totiž postavil Quantic Dream.

Už z prvého dojmu je cítiť, že vydavateľ vývojárom do remesla priveľmi nekecal. Našťastie. Namiesto QTA-čiek, krkolomných kombinácií tlačidiel, fixných kamier a prestrihových scén stojí hra na klasickej hrateľnosti z pohľadu tretej osoby. Naratívom mi zas väčšmi pripomína nezávislé tituly typu Firewatch. Príbeh sa zameriava na jedného človeka, jeho myšlienky, pocity a dilemy.
(Ne)príjemná samota na dne mora
Stanley Moray, sympatický chlapík stredného veku, uteká pred svojím životom do chladného náručia podmorských hlbín. Ako zamestnanec ropnej spoločnosti dostáva Stan k dispozícii obytný modul a najmodernejšiu ponorku. A to všetko len za pár rutinných výkonov denne. Drobné opravy, zbieranie rias či kontrola výskumných zariadení. To je Stanov každodenný „otčenáš“. K tomu len zopár nemých podmorských spoločníkov a nekonečná samota, občas vyrušená telefonátom s kolegom a zároveň rodinným príslušníkom, Timom.



Bol by v tom čert, keby človeku v tak nemilosrdnej izolovanosti po čase nezačal štrajkovať zdravý rozum. Vďaka tomu oddychová atmosféra hry často prechádza do sféry psychologického mysteriózneho thrilleru, miestami až hororu. Vlastne si nespomínam kedy som naposledy hrala hru s tak rozporuplnou identitou. Vývojári sa dotýkajú veľmi náročných tém.
Na jednej strane osobná trauma jednotlivca. Na strane druhej ničenie životného prostredia. Vo finále tieto príbehové ingrediencie nechcú do seba zapadnúť. Každá preráža vlastnou intenzívnou chuťou. Každá chce mať posledné slovo pre seba. Príbehový aspekt sa určite dal uchopiť lepšie. Nebudem sa však tváriť, že mi tento emotívny zážitok v závere nepriniesol zopár sĺz.
Story-driven hry si s otvoreným svetom neporozumejú vždy najlepšie. Under The Waves to ale zvládlo dobre. Skôr než príbeh, utrpela v tomto prípade skôr hrateľnosť. V prvom rade ale treba pochváliť vizuálnu stránku hry. Od grafiky (unreal engine), cez umelecké spracovanie a detaily až po fyziku. Pobyt na morskom dne si užijete.
Od lineárneho príbehu si oddýchnete pri vedľajších aktivitách
Stanov deň väčšinou spočíva z klasických pracovných povinností. Údržba podmorského systému s vlastnou farmou rias, výrobníkmi kyslíku či výskumnými jednotkami je fuška sama o sebe. V rozsiahlej open world lokalite si ale viete nájsť aj rôzne voľnočasové aktivity. Preskúmavaním vrakov, hľadaním blueprintov na upgrady a dekorácie viete zabiť nejakú tú hernú hodinku navyše.



A to som vám ešte nespomenula môjho favorita spomedzi vedľajších aktivít – fotografovanie zvierat. Cez menu si dokonca skrz fotografie môžete dohľadať rôzne zaujímavé informácie o daných živočíchoch. Bohužiaľ, nie všetky ryby či kôrovce stáli tvorcom za námahu vyhľadať si zopár faktov. Ako nadšenec dokumentárnych filmov pokladám túto fičúru za nedotiahnutú.
Z môjho opisu hrateľnosti by nezasvätený človek ľahko nadobudol dojem, že je Under The Waves iba akýmsi oceánskym simulátorom. Opak je však pravdou. Morské dno dokáže byť poriadne nepredvídateľné. Stanleyho pravidelne zaskakujú nepredvídateľné situácie. Denne navštevujeme aj obrovské komplexy s koridorovým leveldizajnom, na ktorý nás upozorní dnes už prehistorický loading.



Z týchto sekvencií mohli tvorcovia vyťažiť o niečo viac. Kde-tu potiahnuť pákou, vypnúť či zapnúť stroj a k tomu len jednotvárne prostredie. Skrátka nemastná-neslaná repetitívna hrateľnosť. Under The Waves je hra, ktorá vás na prvý pohľad svojím vizuálom a atmosférou uchváti. Dôvody prečo si ju zahrať znova sa však hľadajú len veľmi ťažko.
Technický stav hry bohužiaľ mierne pokrivkáva
Dlho som rozmýšľala, ako vám bez hrubých vulgarizmov opísať misiu, kde som musela manuálne spúšťať desiatky dronov. Nič mi nenapadá, tak napíšem radšej toto: Momentálny technický stav hry na PS5 bohužiaľ zďaleka nie je bezchybný. Pripravte sa na errory, padania hry, bugy, dokonca chybné savy, vďaka ktorým si zopakujete viaceré beztak nudné a zdĺhavé misie.
Pri téme technický stav mi nedá nespomenúť aj doslova strašidelnú animáciu Stanleyho tváre. Tento fakt zamrzí hráča o to viac, ak si uvedomí aké štúdio financuje vydanie hry. Borci z Quantic Dream mohli posunúť neskúseným vývojárom nejaké to know-how. Veď napokon, Under The Waves chýbalo do skvelej hry len pár detailov.
Under The Waves
Príbeh - 8/10
Hrateľnosť - 7/10
Vizuál - 8/10
7.7/10
Verdikt
Under The Waves na prvý pohľad uchváti pekným vizuálom a detailným svetom. Neskôr však náročného hráča sklame jednotvárou a trochu nevyzretou hrateľnosťou.
Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.
Zobraziť komentáre (0)
Komentáre
Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený
Prihlásiť sa