Microsoft vynašiel nový materiál pre batérie vďaka AI, dekády výskumu skrátil na týždeň
Dočkáme sa v našich zariadeniach nových batérií?

Môžeme potvrdiť, že oficiálne začal exponenciálny vek ľudstva. Výskum a vývoj bude napredovať rýchlejšie, než si ktokoľvek z nás vedel predstaviť. Rýchlosť, akou rastie využitie AI je už teraz neuveriteľná. Však len za posledné dva roky sa modely generovania obrázkov dostali na takú úroveň, ktorej sotva môžu konkurovať profesionálni grafici a fotografi.
Dátové modely, AI a výkonné superpočítače sú však využívané aj na vedu a výskum. Microsoftu sa podarilo niečo, čo by mohlo konečne posunúť jedno z pomalšie rastúcich odvetví - batérie.
Koniec lítiovým batériám?
Väčšina batérií využívaných v elektrických zariadeniach, sú lítiové batérie. Toto biele zlato je súčasťou každého elektrického auta, každej dobíjateľnej baterky v mobile a každej zubnej kefky. Svet však na tak veľký dopyt po baterkách nie je pripravený a už v roku 2025 môže nastať nedostatok tohto materiálu. Do roku 2030 má byť dopyt po lítiových batériách až desaťnásobne vyšší, ako dnes.
Ťažba lítia má veľké dopady na životné prostredie a vybudovať lítiovú baňu trvá roky. Preto je nutné sa obzerať po alternatívach. Microsoft možno na to prišiel, ako informuje BBC.
Microsoft vďaka AI skrátil dve dekády výskumu na týždeň
Dátové centrá Microsoftu hrajú vo výskume veľkú rolu. Spolu s centrom Pacific Northwest National Laboratory (PNNL) sa zamerali na hľadanie nového materiálu, ktorý by mohol lítium nahradiť.
Cez AI vedci prehnali až 32 miliónov potenciálnych inorganických materiálov, z ktorých umelá inteligencia vybrala 18 vhodných kandidátov. Za menej ako týždeň. Ak by mali výskumníci použiť tradičné metódy skúmania materiálov a ich vlastností, tento proces by im zabral viac ako dve dekády.
Materiál vybraný umelou inteligenciou, ktorý sa v súčasnosti nazýva jednoducho N2116, je elektrolyt v pevnom skupenstve, ktorý vedci testovali od suroviny až po funkčný prototyp.
Má potenciál stať sa udržateľným riešením pre skladovanie energie, pretože batérie v pevnej fáze sú bezpečnejšie ako tradičné kvapalné alebo gélové lítiové batérie. V blízkej budúcnosti sľubujú rýchlejšie nabíjanie práve pevné lítiové batérie s tisíckami nabíjacích cyklov, ktoré budú ešte energeticky výdatnejšie, ako tie dnešné.
Konečne mi mobil vydrží zapnutý dlhšie, ako deň.
Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.
Zobraziť komentáre (0)
Komentáre
Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený
Prihlásiť sa