
Endzone 2 - Recenze
Pojďte se s námi podívat na pokračování zajímavé post-apo budovatelské strategie
V prvé řadě se musím vám všem přiznat, že jsem touto poměrně skrytou strategií nepolíben, a tak je pro mě Endzone 2 první z této teď dvoudílné série. Je tedy jasné, že nebudu hru porovnávat s prvním dílem, ale řeknu vám své pocity tak, jak jsem je cítil při našem prvním společném setkání.
Co že to je ?
Další co je potřeba udělat, je hru Endzone 2 představit hráčům. Hra totiž trpí vyloženě nulovým marketingem. Je možné, že první díl spousta lidí zná, ale já jsem o něm v životě neslyšel.
A to si myslím, že se ve světě budovatelských strategií pohybuju docela dlouho. Hru vyvíjí studio Gentlymad Studios, které není nijak známé, ale vydává ji Assemble Entertainment, což mi přišlo jako strašně známé jméno. Když jsem se pak podíval na seznam jejich vydaných her na Steamu, pochopil jsem, že se mýlím.
Z výčtu všech her vydaných vydavatelem Assemble Entertainment z Německa, neznám vlastně ani jednu. Povzdechl jsem si, protože jsem si do té doby marně myslel, že je Endzone zajímavý indie počin. O to větší je mé zklamání z marketingu. Hru totiž na Steamu pořádně ani nenajdete a o nějakých recenzích na českých, nebo slovenských webech ani nemluvě.



Všichni jsou mrtví, Dave
Endzone 2 je nejlépší přirovnat k takovému Manor Lords. Většinu mechanik mají totiž obě dvě hry stejné. Začínáte v provizorně postaveném nákladním voze a vaším úkolem je najít místo pro znovuvybudování civilizace.
Jak již bylo řečeno, jedná se o postapo budovatelskou strategii, takže vás čeká budování ve světě po soudném dni. Respektive, po ekologické katastrofě. Celá hra je totiž vytvořena s jakýmsi citem k ekologii, někdy až přehnaným, ale o tom za chvíli.
Příběh hry, nebo spíše premisa, spočívá ve zkoumání zničené planety, osídlení a hledání zdrojů. V prvním díle hry bylo vysvětleno, že zbytek lidstva se schoval v krytech, tzv. Endzones a po dlouhé době se vrací zpět na planetu, kterou si samo zničilo.
Ve speciálně navrženém náklaďáku budete brázdit pustinu, zakládat nové osady a zahajovat expedice v rámci nalezení nových věcí potřebných k přežití. Tady jsem našel první věc, kterou bych změnil. Nikoliv vytkl, protože chyba to vyloženě není. Ale mapa je zkrátka prázdná. Tím, že jste speciální expedice vyslaná z úkrytu, na planete tudíž není žádný jiný život. A je to obrovská škoda.


Je to survival, nebo ne ?
Hra se sama prezentuje jako jakási survival budovatelská strategie. Survival je ve hře ale takový nemastný neslaný. Vývojáři nejspíše cílili na jakýsi mix mezi Manor Lords a Frostpunkem, ale vyšlo z toho spíš jen to první.
Je sice pravdou, že ve hře máte například období sucha, kyselé deště, nemoc v osadě, atd. Ale zvládnutí těchto survival prvků není nijak extrémně složité. Stačí jen dělat zásoby a nemusíte se vlastně o nic starat.
Sám osobně jsem postavil víc skladů, nabral vodu, jídlo i léky na max a pak si dalších survival prvků už vůbec nevšímal. Zajímavým survival prvkem je ovšem prvek expedice, kterou provádíte s náklaďákem a následně pak ovládanou postavičkou. Je to velice originální a zábavné. Prozkoumávate staré budovy, sbíráte zásoby a důležité věci, řešíte i takové lehké hádanky jak se dostat na to, či ono místo a obecně to celé působí velmi příjemně.
Jako budovatelská hra je Endzone 2 velice zábavná a docela i návyková. Některé survival prvky jsou tu ale dá se říct navíc a některé jsou i naprosto zbytečné.



Standartní vybavení
Myslím, že je zbytečné plýtvat slovy jmenováním budov, které ve hře najdete. Například kasárna ani nic podobného tu nenajdete, protože nějaký akčnější prvek ve hře chybí. Na druhou stranu tu najdete spoustu možností ať už co se týče různého pěstování, výroby, nebo nakonec i těžby, která pro vás bude velice důležitá.
Podoba s Manor Lords je tak velká, že mi přijde jako kdyby ji dělal stejný člověk. Styl budov je dost podobný, stejně tak systém těžby a znovuzalesňování je prakticky totožný. Rozdělujete pracovní místa dle libosti, zároveň musíte nechat pracovníky pro výstavbu. Je to totožné, ale skvěle to funguje tak proč to měnit. Hra je obecně vlastně taková mírumilovná.
Chytáte ryby, sbíráte lesní plody a dřevo, nebo těžíte různé suroviny. To vše pro spokojenost vašich obyvatel a jejich pohodlí. Je to takové zajímavě relaxační, což být nejspíš má a vůbec vám nepřijde, že jste ve světě po apokalypse.


Přehnaná ekologie a nesmyslné mapy
Na začátku recenze jsem zmiňoval, že hra obsahuje jakýsi cit k ekologii. A musím říct, že je to trošku přehnané. Chápu, že má hra zanechávat jakousi podprahovou zprávu o tom, že musíme chránit naši planetu a přírodu. To bych asi překousnul.
Horší je to ovšem ve výstavbě. Rozhodně si nemyslím, že budu mít v postapokalyptickém světě čas tvořit záhony s kytičkami, nebo recyklovat plast. Nechápejte mě špatně, v našem světě to pochopitelně smysl má. V rozumné míře rozhodně. Ale ve hře z postapokalyptického světa mi to přijde opravdu zbytečné. Obzvlášť když si uvědomím, že květinový záhon je krásně propracovaný, ale třeba elektřina v recyklačním centru se bere odnikud.
Takových detailů, které by se daly vypíchnout, je víc než dost. Chybí interakce pracovníků s pracovním místem, nebo je například zbytečné stavět se s nějakými cestami. Obyvatelé si stejně chodí jak chtějí. Co mě ale zaujalo na první pohled, je naprosto nesmyslné rozložení mapy. Teď nemyslím terén, ale spíš to, co mapa obsahuje. Domy jsou rozházené úplně náhodně, nějaké větší město aby člověk pohledal a když už najdete místo, které dává nějaký smysl, jeho průzkum stejně odložíte kvůli chybějícímu vybavení.
Jedete kolem řeky a potkáváte náhodně rozházené bytovky, rodinný dům na kopci bez cesty, nebo na skále. Občas je to dost směšné, kde všude lidé před apokalypsou bydleli. Alespoň tedy ve hře Endzone.

Grafika je prý vylepšená
Endzone 2 je hra s nízkým budgetem a já osobně si na grafické zobrazení ani nijak nepotrpím. Pokud se ale vývojáři chlubí na Steamu “novým a detailním” zpracováním, musím zpozornět. Tady ale nehodlám být kritický.
Grafické zpracování sice není moc, detaily se moc nepovedly, vykreslení během deště je naprosto tragické a obecně mi přijde grafika taková strašně zubatá. Hře to ale překvapivě moc neubírá. Atmosféru si i přes tyto neduhy hra udržuje, temnější a šedivé zpracování hře, ač mě to samotného překvapuje, prospívá.
Teď se ale vydám trošku na tenký led. Když se dívám na gameplaye z prvního dílu Endzone, přijde mi, že se grafika ani trošku nezměnila. Ba co víc, vývojáři oddělali spoustu zajímavých věcí a detailů. Například právě výše zmíněné interagování obyvatel s pracovním místem. Jak je možné, že v prvním díle vidím rybáře chytat ryby a ve druhém ne ?

Hudební skladatel už by hudbu skládat neměl
Jakožto milovník hudby a samozřejmě i milovník hudebního doprovodu u hraní her, si tento odstavec nemůžu nechat ujít. Příšernější hudbu jsem totiž ve hře asi zatím ještě neslyšel. Ještě nikdy se mi nestalo, abych hudbu ve hře vypínal. Až přišel Endzone 2.
Chvíli rychlá, chvíli pomalá, chvilkami zase jakési alternativní techno. Je to zkrátka něco, co se do hry z postapo světa vůbec nehodí. A myslím, že to bude i to první, co vás na hře zarazí až si ji sami vyzkoušíte. Nejsem vůbec nějak vybíravý, ale hudební doprovod by měl mít nějaký styl a nějaký přesně určený směr.
Tady je to ovšem splácané páté přes deváté a ještě to zní, jako by to bylo vytvořeno na koleni s pomocí AI.
Jak to teda dopadlo ?
Endzone 2 ve výsledku není špatná hra. Pár hodin pro vás bude návyková a nebudete se od ní moci odtrhnout. Jen ji sráží strašně moc zbytečně nedodělaných detailů a možná i lenost vývojářů.
Zatímco budování a prozkoumávání je zpočátku zábavné, dojem kazí naprosto nesmyslná skladba mapy, chybějící detaily, nízká survival obtížnost a v neposlední řadě i naprostá absence hudebního citu.
Endzone 2
Hratelnost - 7/10
Grafika - 6/10
Atmosféra - 7/10
7/10
Verdikt
Endzone 2 na nějakou chvíli zabaví. Sráží ji ovšem někdy až bizarní rozhodnutí vývojářů a vykrádání sebe sama
Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.
Zobraziť komentáre (0)
Komentáre
Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený
Prihlásiť sa