
Aké sú to nebinárne pamäte RAM s kapacitou 24 alebo 48GB?
Vysvetlíme si, prečo sa oplatia viac, ako tie binárne.
Ak sa pozrieme na najpredávanejšie pamäte RAM na stránke Alza, zistíme, že ľudia absolútne najviac nakupujú 8GB, 16GB a 32GB pamäte RAM. Tie si potom dávajú do série a v počítači potom majú zväčša 16GB, 32GB alebo 64 GB RAM. Ide o binárne násobky, teda kapacita sa násobí vždy dvojnásobne.
V dobe pamäti DDR5 však poznáme ešte jeden štandard, ktorý je u ľudí zatiaľ málo známy. Predstavíme si ho a tiež si povieme, prečo sa oplatí kupovať tieto pamäte viac, ako binárne.
Aké sú to nebinárne pamäte?
Kingston nedávno uviedol na trh takzvané “nebinárne” pamäte RAM, ktoré sú vyrábané ako násobky 24 Gb čipov. To znamená, že si môžete kúpiť 24GB RAM, 48GB RAM alebo aj 96GB RAM.
Tieto nebinárne pamäte majú rovnaký tvar a veľkosť, ako tradičné binárne pamäte s násobkami 4 - 8 -16 - 32 - 64 GB. Zvýšila sa len intermediárna hustota čipov až na 24 Gbit, čo znamená, že miesto 8, 16 a 32 Gb čipov môžu výrobcovia skladať moduly RAM aj z 24 Gb čipov.
Tieto nové pamäte navyše podporujú prakticky všetky dosky DDR5, či už pre procesory AMD alebo Intel.
Prečo sa nebinárne pamäte RAM oplatia viac?
Ak dnes nejaká hra vyžaduje na hladký beh 16GB RAM, potrebujete mať v počítači minimálne 16GB. K tomu, ak chcete streamovať, nahrávať video, alebo mať na pozadí ďalšie aplikácie, potrebujete pár GB RAM navyše.
U štandardných RAM vám neostáva nič iné, len si zakúpiť ďalší 16GB modul RAM za tú istú cenu a v PC budete mať zároveň až 32GB RAM, ktoré možno ani nevyužijete.

Nebinárne RAM od Kingstonu riešia práve tento problém - 24GB je zlatý stred medzi 16GB a 32GB, pričom aj cena sa nachádza niekde v strede. Napríklad Kingston FURY 16GB KIT DDR5 6000MHz CL40 Beast Black stojí okolo 62 eur, 32GB verzia s dvoma týmito modulmi stojí 108 eur. To je takmer dvojnásobok.
Ak sa však rozhodnete pre 24GB modul, zaplatíte len niečo medzi 75 - 80 eur. To je o 15 eur viac ako za 16GB a o 30 eur menej, ako za 32GB, takže sa cenovo oplatí viac. To isté platí aj o 32GB a 64GB. Za 32GB 6000MHz dáte 110 eur, za 64GB 6000MHz dáte okolo 215 eur, prakticky dvojnásobok.
Väčšiu pamäť ocenia napr. streameri, pretože - naozaj veľmi zjednodušene - ich počítač môže na hru využívať napr. plných 32 GB a zároveň im ostáva ešte celých 16 GB na streamovacie aplikácie a nástroje pre ich prácu na pozadí (32+16=48GB). Hry môžu bežať plynulejšie s väčším FPS, môžete využívať lepší multitasking, mať otvorených viac okien alebo vytvárať lokálne AI s citeľne menšou investíciou pri vyššom výkone, než by tomu bolo pri použití tradičných DDR5 v binárnych kapacitách, kde by ste museli RAM vždy zdvojnásobiť.
Môžeme pamäte RAM kombinovať?
Podľa špecifikácie JEDEC (priemyselný štandard) je možné miešanie modulov medzi bankami, no rozhodne sa neodporúča miešať pamäte v rámci rovnakej skupiny (dvojice). Ako sme spomínali DDR sa inštalujú v pároch a nie je rozumné mixovať napr. jeden 16GB a jeden 24GB modul.
Pri správnej inštalácii však nie je problém použiť v jednom PC dva páry s rozdielnou kapacitou napr. 2× 16 GB a 2×24 GB v jednej základnej doske. Tu je samozrejme dobré poradiť sa s manuálom k základnej doske od výrobcu, no obvykle sa odporúča pamäte s vyššou kapacitou umiestniť do prvej skupiny bánk (pozor, na väčšine základných dosiek sú sloty umiestnené „na preskačku“, teda napr. nie 1+2 a 3+4, ale prvú skupinu tvoria banky 1+3 a druhú 2+4). Pri nesprávnej inštalácii modulov by sa deaktivovala optimalizácia architektúry kanálov a vaše moduly RAM by pracovali len s polovičnou potenciálnou šírkou pásma (nie ako DDR ale ako SDR), čo by znamenalo rapídny pokles výkonu.
Záver
Pamäť RAM s nebinárnou kapacitou funguje úplne rovnako ako štandardná, len má inú kapacitu. Prináša to isté výhody (najmä teda úsporu ceny), moduly sa aj tu dajú kombinovať s klasickými pamäťami a nechýba ani možnosť pretaktovania, ktorá je tiež veľmi zaujímavá.
Na prvý pohľad to číslo na „starých ajťákov“ môže pôsobiť trocha nedôveryhodne, pretože sme desaťročia vnímali kapacitu RAM len ako dvojnásobok predošlej a odrazu tu máme postupnosť RAM modulov 16, 24, 32, 48, 64 a 96 GB, no rovnako ako sme si pri SSD popri 256 alebo 512 GB zvykli aj na kapacity ako napr. 240 alebo 480 GB a rovnako rýchlo si iste zvykneme aj na násobky 24 u RAM. Naozaj sa „nebinárnej“ kapacity RAM nemusíte báť. Koniec koncov - je to len číslo, ktoré dnes označuje trochu výhodnejší nákup pamätí.
Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.
Zobraziť komentáre (0)
Komentáre
Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený
Prihlásiť sa