
5 zásadných dôvodov, prečo Xbox zvažuje multiplatformové hry
Prídu Xbox hry na PlayStation?
Herným priemyslom otriasa obrovská správa. Xbox chystá vydávať svoje hry na iné konzoly. Hi-Fi Rush, Sea of Thieves, dokonca aj megatitul Starfield, či jedna z najväčších hier tohto roka - Indiana Jones - majú vyjsť na PlayStation. To by znamenalo kompletné prevrátenie politiky konzol a správania sa vydavateľov.
Dekády medzi sebou súperia výrobcovia konzol o zákazníka a hoci Nintendo má taký svoj vlastný piesok na hranie, rivalita bola vždy medzi PlayStationom a Xboxom. Xbox posledné dve generácie zaostáva a predáva zhruba o polovicu menej konzol, ako PlayStation. Hoci je PlayStation posledné roky vnímaný ako vyslovene protizákaznícky.
Ak Xbox skutočne plánuje vydať svoje exkluzívne first-party tituly na PlayStation, v podstate tým na konzolovom trhu kapituluje. Už nebude dôvod si kupovať Xbox. Čo ich vlastne k tomuto veľkému kroku vedie? Pozrime sa na 5 možných dôvodov.
1. Predaje Xboxu a hardvéru klesajú rok čo rok, budúcnosť je digitálna
Xbox si dobre uvedomuje pokles v predajoch konzol Xbox aj to, že predaje PlayStation a Nintendo nikdy nedobehne. Posledné dve generácie je Xbox stále na treťom mieste a pravdepodobne sa to už nezmení. Výrobcovia konzol postupne prechádzajú na digitálny obsah a Microsoft dokonca chystá malú digital-only konzolu, ktorá bude lacná a jej hlavnou výsadou bude hranie cez cloud.
Výrazne zvýšiť predaje nepomohli ani akcie, kedy si hráči pred Vianocami mohli kúpiť Series X za 400 eur a Series S za 220 eur. Oproti cenám PlayStation 5 a dokonca Nintendo Switch to sú skutočne výrazné zľavy. Faktom však je, že ľudia si nekupujú konzoly kvôli exkluzivitám, ale kvôli Fortnite a Call of Duty, kde PS dominuje.
Ak Xbox začne hry vydávať multiplatformovo, ľudia stratia ďalší dôvod, prečo si Xbox kupovať. Xbox tak v podstate kapituluje na konzolovom trhu. Čo bude pre trh veľmi zlé, pretože Sony bude držať monopol a stane sa ešte viac protizákaznícky.
2. V Game Passe narazili na strop
Xbox Game Pass je predplatná služba s najvyššou hodnotou a najlepšou ponukou hier, avšak pri zvyšujúcom sa počte nových AAA hier potrebuje aj viac predplatiteľov. Ak predplatitelia nerastú, služba je stratová.
Xbox už od roku 2022 nezverejňuje počet predplatiteľov Game Passu a podľa všetkého ten už narazil na strop. Na tomto saturovanom trhu (GeForce Now, PS Plus, Ubisoft+, EA Play, Nintendo Switch Online) proste už nie sú noví zákazníci, ktorí majú doma Xbox alebo PC a zároveň si kúpia predplatné Game Pass.
Ak však Microsoft spustí Game Pass na konkurenčných konzolách, otvorí sa tým obrovský nový trh. Nintendo a PS5 dokopy predali cez 180 miliónov kusov konzol a presne tento obrovský trh môže Game Pass osloviť.

3. Investori tlačia na Microsoft, aby sa im vrátila investícia do Activisionu
Takmer 70 miliárd Microsoft zaplatil za celý Activision Blizzard. Xbox momentálne aj s Activisionom zarába 2,3 miliardy mesačne a táto investícia by sa mohla vrátiť už za 2,5 roka. Po odrátaní prevádzkových nákladov sa však budeme baviť o dekáde.
Preto je možné, že investori tlačia na vedenie Microsoftu, aby prišli s plánom, ako sa táto investícia vráti čo najskôr. Najrýchlejší a najjednoduchší spôsob je všetky hry vydávať aj na iné konzoly a live-service hry ako COD priniesť aj na Nintendo. Tieto hry stačí portovať, čo stojí rádovo len pár miliónov dolárov.
4. Microsoft sa pripravuje na ďalšie akvizície
Keď Microsoft preberal Activision, narazil na odpor Sony ale aj regulačných úradov. Najväčší problém im robilo to, že Microsoft stiahne Call of Duty z PlayStationu a urobí z neho Xbox exkluzivitu. Microsoft sa tak musel zaviazať, že Call of Duty nechá na PlayStatione ďalších 10 rokov a prinesie ho aj na Nintendo Switch.
Microsoft má peniaze na ďalšie akvizície. Aby však regulátori nemohli kričať, že to robí pre exkluzivity a uzamknutie hier na jeden systém, už teraz začne ponúkať svoje staršie hry na iné platformy. Regulátorom tak odpadne jeden z dôvodov, prečo akvizície napadnúť.
5. Získali čísla Activisionu z predajov na PlayStatione a spočítali si to
Herný priemysel je biznis ako každý iný. Firma potrebuje zarobiť aby udržala hospodársky rast. Po akvizícii Activision získal Microsoft detailné údaje o predajoch na konzolách PlayStation, o správaní sa zákazníkov, o veku a demografii PlayStation hráčov a tak ďalej.
Vybrali kalkulačky a zrátali si, koľko môžu zarobiť predajom hier na PlayStatione. A hoci na PlayStation vydajú hry neskôr, ako na Xbox, furt na tom dobre zarobia. Lebo PlayStation fanúšikovia si Xbox nekúpia kvôli jednej, dvom exkluzivitám, ale si počkajú, kým to vyjde na PS a potom si hru kúpia za plnú cenu. Xbox hráči si to zahrajú skoro zadarmo v Game Passe a PlayStation hráči zaplatia vývoj hry.




Microsoftu v rozhodovaní iste pomohli aj unuknuté údaje a interné prezentácie spoločnosti Sony, ktorého sme boli svedkom v Decembri. A možno sa o vydávaní hier multiplatformovo rozhodli už pred kúpou Activisionu, kto vie.
Každopádne uvidíme, ako sa situácia vyvinie, zatiaľ zahlasujte v našej ankete.
Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.
Zobraziť komentáre (0)
Komentáre
Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený
Prihlásiť sa